Ekstremismeforsker: – Bør være forsiktig med aggressiv språkbruk

– Kan av noen oppfattes som oppfordringer til uønskede handlinger, sier Lars Gule om Islam Net-videoen som han omtaler som «militant».

BER ISLAM NET VÆRE FORSIKTIGE: – Kan av noen oppfattes som oppfordringer til uønskede handlinger, sier Lars Gule om Islam Net-videoen som han omtaler som «militant».
Publisert Sist oppdatert

– Det er synd at en i utgangspunktet positiv og viktig debatt blant muslimer i Norge er blitt polarisert og personfokusert. Det øker avstanden, noe som igjen kan føre til at det kommer inn elementer av stigmatisering. Da balanserer du hårfint på kant med uttalelser som av noen kan oppfatte som oppfordringer til uønskede handlinger.

Det sier ekstremismeforsker Lars Gule, som er tilknyttet Høgskolen i Oslo og Akershus. Han har sett gjennom Youtube-videoen der Fahad Qureshi, leder i Islam Net, oppfordrer til verbal jihad mot muslimske samfunnsdebattanter. Linda Noor, leder i Minotenk, synes videoen er «ubehagelig». Hun er en av dem som nevnes i den timeslange filmen.

– Jeg er ikke redd, men situasjonen er ubehagelig fordi jeg vet at Qureshi har ytterliggående tilhengere som også åpent snakker om voldsbruk til støtte for ham, sier hun til Aftenposten.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS