Dette kan Ap og Sp kaste om på i Solberg-budsjettet

STATSBUDSJETTET: Nye CO2-grep, satsing på fritidskort og nok et kutt i formueskatt kan bli endret når rødgrønne går løs på Solberg-regjeringens avskjedsbudsjett.

Fremleggelsen av regjeringens forslag til Statsbudsjett for 2022.
SISTE BUDSJETT: Om kort tid overtar en ny regjering med Jonas Gahr Støre som statsminister arbeidet med Solberg-regjeringens siste statsbudsjett. Erna Solberg advarer mot å gjøre noe med den økte C02-avgiften.
Publisert Sist oppdatert

Så snart Ap og Sp har kommet seg inn i regjeringskontorene, går partiene i gang med å endre på budsjettforslaget til avtroppende finansminister Jan Tore Sanner. Alt i høst – og i år som kommer – kan en rekke merker etter åtte år med borgerlig Solberg-styre bli visket ut.

Overfor Vårt Land er Erna Solberg selv tindrende klar om hva hun nå aller minst ønsker at et Støre-styre skal snu på:

– Hvis vi ikke tør ta klimagrep nå, ved å øke CO₂-avgiften, kan vi bli forsinket i prosessen med å kutte klimagassutslipp. Husk: Vi skal kutte hvert år, og et tonn kuttet tidlig i prosessen er mye mer verdt enn et tonn kuttet i 2029. Det tonnet vi kutter nå, kan du gange med ni ganger, sier Solberg.