Det kan bli søndagsåpne butikker allerede til høsten
Høyre og Frp lover rask lovendring hvis de vinner stortingsvalget.
Nikolai Astrup (H) og Harald T. Nesvik (Frp) mener butikker selv må få velge når de skal holde åpent.
NTB scanpix Heiko
Høyre og Fremskrittspartiet lover at butikkene selv skal få bestemme når de skal holde åpent hvis det blir regjeringsskifte etter valget 9. september. Og en eventuell lovendring skal skje raskt.
– Dette er en lov det bør være enkelt og greit å endre på. Det bør kunne skje ganske raskt etter et regjeringsskifte, sier stortingsrepresentant Harald T. Nesvik fra Frp til NRK.
Turiststeder. Bakgrunnen for uttalelsen er et smutthull i loven som gir butikker på typiske turiststeder dispensasjon til å holde åpent også på søndager. Dette har fått storbyer som Oslo og Bergen til å reagere, og de krever nå status som «turiststed».