– Den norske kirke demoniserer Israel
Biskop Kari Veiteberg oppfordrer Den norske kirke til å ansette ungdom under Operasjon Dagsverk. – Kirken sier den jobber for en bredere forståelse, men gjør det motsatte, sier rabbiner.
Ifølge Joav Melchior, rabbiner i Det mosaiske trossamfund, er det første gang at Religions- og livsynsslederforumet uttaler seg om en konkret sak.
Roald, Berit
«Jeg vil oppfordre menigheter i Den norske kirke å melde seg som arbeidsgivere på OD-dagen 1. november. Jeg vil også oppfordre alle våre medlemmer, både foreldre og elever, til å slutte opp om OD og dermed gi viktig støtte til palestinsk ungdom», skriver Oslo-biskop Kari Veiteberg i et leserinnlegg i dagens Vårt Land.
Kontrovers
De siste ukene har flere aktører oppfordret til boikott av årets Operasjon Dagsverk, som i år går til inntekt til KFUK-KFUM Globals arbeid for traumebehandling og utdanning av palestinsk ungdom. En årsak til boikottoppfordringene er at KFUK-KFUM støtter såkalt BDS, en forkortelse som brukes for initiativet til boikott, deinvesterting og sanksjoner av israelske økonomiske interesser. Det mosaiske trossamfunn har på sin side sagt at de ikke vil oppfordre elever til å delta på OD-dagen.