Definerer troen– høster gjesping
Human-Etisk Forbund legger større vekt på miljøvern og ytringsfrihet i sitt reviderte trosgrunnlag. Professor og redaktør kaller manifestet kjedelig.
Humanistisk navnefest er en av seremoniene som Human-Etisk Forbund. Nå har forbundet revidert sitt verdimanifest.
Arnfinn Pettersen/Human-Etisk Forbund
– Mye har skjedd både i Human-Etisk Forbund og i verden siden vi lanserte forrige manifest i 2006. Nå var det på tide med en oppdatering av hva vi står for, sier seniorrådgiver Arnfinn Pettersen i Human-Etisk Forbund.
Han er hovedansvarlig for et nordisk humanistmanifest som ble lansert på helgens landsstyremøte i Human-Etisk Forbund (HEF). Nytt av året er formuleringer om ytringsfrihet og større vekt på miljøvern. De har også vært tydelige på hva de er for, ikke mot – noe de tidligere har fått høre er mangelvare. «HEF lever av å kritisere kirken», uttalte religionshistoriker Torkel Brekke til Vårt Land for tre år siden.
– Er dette et forsøk på å kvitte dere med nei-imaget?