De Grønne sikter mot fem prosent
Miljøpartiet de Grønne (MDG) snuser på sperregrensa to måneder før valget, men sliter med illojale velgere. – Det er overveiende sannsynlig at de vil komme på vippen, sier valgforsker.
– Det er en forutsetning at en ny regjering ikke skal åpne nye oljefelt på norsk sokkel, sier Une Aina Bastholm, talsperson i MDG.
Joakim S. Enger
På et snitt av alle nasjonale meningsmålinger i mai ble Miljøpartiet målt til 2,8 prosent, mens snittet hadde økt til 3,2 prosent i juni,
. På de to første nasjonale meningsmålingene i juli gjorde partiet nok et hopp til henholdsvis 3,9 og 4,1 prosent. Dersom trenden fortsetter, kan De Grønne bli en betydelig maktfaktor i norsk politikk etter valgdagen 11. september.
– Man ser en del tendenser som er gode nyheter for De Grønne. Det ser ut som Senterpartiets voldsomme vekst har stoppet opp. Dette kan skape et større rom for de mindre partiene i sentrum. Dersom protesten mot regjeringens sentraliseringspolitikk blir mindre viktig, kan miljø og kristne verdier komme inn i lyset igjen, sier professor ved Universitetet i Bergen, Frank Aarebrot (bildet).