Burka-nekt i Danmark

Regjeringspartiet i Danmark går inn for maskeringsnekt. Dermed blir Danmark det fjerde europeiske landet med et forbud mot heldekkende ansiktsplagg som nikab og burka.

Et burka-forbud i Danmark kan gjøre det letter å innføre et forbud mot heldekkende plagg i barnehager og utdanningsinstitusjoner i Norge, mener forsker Torkel Brekke.
Publisert Sist oppdatert

– I Danmark kjenner vi hverandre på ansiktet. Det er ikke rimelig at man skjuler seg i det offentlige rom, sier Jakob Ellemann-Jensen, talsmann for partiet Venstre som har regjeringsmakten i Danmark

Ifølge den danske avisen B.T. har liberalkonservative partiet i flere uker diskutert hva de skal lande på etter at Dansk Folkeparti foreslo et forbud mot heldekkende bekledning – populært kalt burkaforbud.

I Venstre har de landet på et kompromiss der de ikke snakker om burkaforbud, men et maskeringsforbud.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP