Biskop til læstadianere: – Kvinner er prester. Punktum

Olav Øygard, biskop i Nord-Hålogaland, ønsker å tilrettelegge for mannlig betjening der det er mulig, men understreker samtidig at kvinnelige prester er kommet for å bli.

Biskop Olav Øygard mener læstadianismen har betydd enormt mye for den nordnorske kirken: – Samtidig er det slik at ting må endres, sier han.
Publisert Sist oppdatert

– For å si det enkelt: Med mindre vi er imot kvinnelige prester – hvilket jeg ikke er – sier likestillingsloven at vi ikke kan la være å ansette en kvinne dersom vi mener at hun er kvalifisert. Sånn er det bare, sier Olav Øygard, biskop i Nord-Hålogaland bispedømme.

Bispedømmets utnevnelse av den første kvinnelige presten i Nord-Troms prosti noensinne har skapt rabalder. I gårsdagens Vårt Land uttalte læstadianerpredikant Nils Einar Samuelsen i Den luthersk-læstadianske menigheten, at han var skuffet over tilsettingen av Julie Schjøth.

Samuelsen mener at avgjørelsen «styrker følelsen av ikke å bli hørt i Den norske kirke med den kristendommen vi har hatt gjennom generasjoner».

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS