– Befriende at paven kritiserer kristenadjektiver
Pave Frans er «allergisk» mot å bruke uttrykk som «autentisk kristen», sa han i tale til kommunikasjonsenheten i Vatikanet.
Pave Frans lot noen barn sitte i pavebilen da han sist onsdag kjørte rundt for å hilse folkemengden i forbindelse med sin ukentlige generalaudiens i kvartalet ved Peterskirken i Roma. Paven kritiserer bruken av adjektiver som «autentisk» kristen.
Gregorio Borgia
– Jeg synes det er befriende at paven gjør dette. Det viser at dette ikke bare er et problem i nordisk luthersk sammenheng, men i hele kristenheten, sier Merete Thomassen, førsteamanuensis ved Universitetet i Oslo.
Hun mener uttrykket «autentisk kristen» samsvarer mye med det som i norsk setting ofte kalles personlig eller bekjennende kristen.
– Vi har lang tradisjon for å skille mellom et A-lag og B-lag av kristne, både i vår egen og andre kirker. Derfor er det sannsynligvis dette Frans prøver å adressere, sier Thomassen.