Avviste overgrepsdømt kardinals anke - slippes ikke ut av fengsel
Kardinal George Pell som ble dømt til seks års fengsel for seksuelle overgrep, vurderer nå å anke videre til Australias høyesterett.
Den australske kardinalen George Pell må fortsette å sone fengselsstraffen på seks år for seksuelle overgrep etter at ankesaken hans ble avvist av delstaten Victorias høyesterett. Han har 28 dager på seg til å vurdere om saken skal ankes til Australias høyesterett.
Andy Brownbill
To av tre dommere i delstaten Victorias høyesterett konkluderte med at dommen mot kardinal George Pell skal opprettholdes, og avviste dermed Pells anke. Det betyr at Pell må fortsette å sone straffen på seks års fengsel.
Pells talsperson Katrina Lee sier til den australske avisen The Age at Pell er skuffet og at hans juridiske rådgivere nå vil gå nøye gjennom dommen for å vurdere om Pell skal anke saken til Australias høyesterett. Lee understreker at den ene dommeren, Mark Weinberg, tok dissens, og at kardinalen fortsatt mener han er uskyldig.
Hvis Pell anker, vil Høyesterett vurdere om den vil behandle saken eller ikke.