Andersson: – Sverige kommer ikke til å være en frihavn for terrorister
NATO: Sveriges statsminister Magdalena Andersson og Nato-sjef Jens Stoltenberg kom med flere forsikringer til Tyrkia kvelden før de allierte samles til toppmøte.

– Sverige er ikke og kommer ikke til å være en frihavn for terrorister, understreket Andersson på en pressekonferanse med Stoltenberg mandag kveld.
Om få timer samles alliansen til toppmøte i Madrid, men fortsatt blokkerer Tyrkia for svensk og finsk Nato-medlemskap.
Hektisk møtevirksomhet
Mandag tok Stoltenberg imot Andersson på Natos hovedkvarter i Brussel.
Samme dag møttes «høytstående diplomater» fra Tyrkia, Sverige og Finland i den belgiske hovedstaden for å forsøke å finne en løsning på konflikten dem imellom, bekreftet Nato-sjefen tidligere mandag.
Tyrkia har lagt fram en rekke krav for at tyrkerne skal kunne godta svensk og finsk Nato-medlemskap. Tyrkia hevder blant annet at Sverige gir politisk støtte til Det kurdiske arbeiderparti (PKK) og den kurdiske militærstyrken i Syria, YPG.
Har betydning for våpeneksport
Andersson forsikret om at Sverige som Nato-medlem vil bidra til å styrke sikkerheten til alle allierte, inkludert Tyrkia.
– Som alliert vil vi fullt ut forplikte oss til Natos kontraterrorisme, sa hun.
– Vårt standpunkt på PKK er krystallklart: de er listet som en terrororganisasjon i EU og i Sverige, sa Andersson.
Tyrkia har videre krevd at svenskene opphever begrensningene på våpeneksport til Tyrkia for å kunne godta at Sverige slippes inn i alliansen.
Andersson la vekt på at et Nato-medlemskap for Sverige vil ha betydning for svensk våpeneksport til alle allierte.
– Denne solidariteten vil reflekteres i vårt regelverk, sa hun.
Ser på utleveringskrav
Også Stoltenberg fremhevet Sveriges forsøk på å komme Tyrkia i møte da han talte til pressen.
Han nevnte blant annet Sveriges nye antiterrorlovgivning som trer i kraft 1. juli, og viste til at det er tatt nye etterforskningsskritt mot PKK.
Svenske myndigheter er dessuten i gang med å se på Tyrkias utleveringskrav, sa Nato-sjefen.
– Dette innebærer et paradigmeskifte i Sveriges terrorhåndtering, sa Stoltenberg.
Tyrkia har sendt lister med navn på 45 navngitte kurdere de krever utlevert, ifølge tyrkiske medier – 33 fra Sverige og tolv fra Finland. Disse kravene har de to nordiske landene tidligere avvist å etterkomme.
Tyrkia får egen sesjon
Stoltenberg nevnte PKK spesifikt da han omtalte Tyrkias sikkerhetsbekymringer.
– Ingen land har lidd mer under terrorisme enn Tyrkia, som i tillegg har opplevd alvorlige angrep utført av terrororganisasjonen PKK, sa Stoltenberg.
Han bekreftet også opplysninger om at en egen sesjon vil vies til kontraterrorisme under toppmøtet i Madrid.
Håpet er at det kan bidra til å få Tyrkia til å åpne Nato-døren for Sverige og Finland, skriver VG.