9 millioner i Sør-Sudan trenger hjelp

Ifølge FNs beregninger vil 9,4 millioner mennesker i Sør-Sudan være avhengig av humanitær assistanse og beskyttelse neste år, en halv million flere enn i 2022.

De kommende åtte månedene kan bli kritiske for Sør-Sudan, der to tredeler av innbyggerne, nesten 8 millioner mennesker, vil oppleve alvorlig matusikkerhet og risikere å sulte, ifølge FN. Foto: AP / NTB
SØR-SUDAN: En mor med sin underernærte baby på et sykehus drevet av Leger Uten Grenser i delstaten Jonglei i Sør-Sudan.
Publisert Sist oppdatert

I dag rammes nesten en tredel av de 12,4 millioner innbyggerne i Sør-Sudan av akutt matusikkerhet, og tallet vil øke i 2023, heter det i en FN-rapport om landets behov.

Den humanitære situasjonen er gjort verre av vedvarende vold, konflikt, vanskelig tilgang, innblanding fra myndighetene, helseutfordringer og klimaendringer som fører til flom og tørke.

– Noe må endres i Sør-Sudan siden antall mennesker som trenger hjelp, fortsetter å stige hvert år, samtidig som det er stadig færre ressurser, sier Sara Beysolow Nyanti, som er humanitær koordinator i Sør-Sudan.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP