Nyheter

Danmark vil jobbe for tostatsløsning mellom Israel og Palestina i FN

Utenriksminister Lars Løkke Rasmussen sier han vil bruke det danske medlemskapet i FNs sikkerhetsråd til å legge fram en tostatsløsning som kan skape fred i Midtøsten

Løkke sikter til en tostatsløsning mellom Israel og Palestina, som store deler av verdenssamfunnet har gått inn for i en årrekke, og som også var grunnlaget for Oslo-avtalen, som ble forhandlet fram ved norsk hjelp.

– Vi må og skal insistere på en tostatsløsning, som er den eneste holdbare vei til en langvarig fred, sier Løkke søndag.

Samme dag startet han en rundreise i Midtøsten der han skal møte israelske myndigheter og den palestinske selvstyremyndigheten på Vestbredden. Han skal også innom Libanon og Jordan.

Danmark er ett av Sikkerhetsrådet ikke-permanente medlemmer fra januar 2025. Medlemskapet varer ut 2026.

NTB Nyheter

NTB nyheter

Mer fra: Nyheter