Ny rekord for Israels våpeneksport

REKORD: Israel eksporterte i fjor våpen og militært utstyr for 13 milliarder dollar. Det tilsvarer om lag 140 milliarder kroner og er mer enn noensinne, viser offisielle tall.

Israeli soldiers walk in a staging area for their tanks near the Gaza border in southern Israel, Friday, May 24, 2024. (AP Photo/Tsafrir Abayov)
EKSPORT: Israelsk våpeneksport nådde nye rekorder i 2023. På bildet vises israelske soldater foran en tanks i mai.
Publisert Sist oppdatert

Ifølge det israelske forsvarsdepartementet var 36 prosent av inntektene knyttet til eksport av luftvernsystemer, skriver Haaretz.

Eksport av droner og droneteknologi sto for 9 prosent av inntektene, mens salget av radarutstyr og utstyr for elektronisk krigføring sto for 11 prosent.

Nærmere halvparten av eksporten gikk til land i Asia og Stillehavsregionen, 35 prosent gikk til Europa, 9 prosent til USA og like mye gikk til latinamerikanske og arabiske land. Bare 1 prosent gikk til Afrika.