Nyheter

Føderal rettssak mot Donald Trump skal starte 4. mars neste år

USA: Rettssaken mot ekspresident Donald Trump, som er tiltalt i USAs føderale rettssystem for forsøk på omgjøring av valgresultatet, skal starte 4. mars 2024.

Det kunngjorde dommer Tanya Chutkan etter et møte med Trumps forsvarere og representanter fra påtalemyndigheten mandag.

– Folk har rett til en rask og effektiv avgjørelse av denne saken, sier dommer Chutkan.

Spesialetterforsker Jack Smith, som har etterforsket Trump, ville at rettssaken skulle starte 2. januar 2024, mens Trumps advokater mente at den burde vente til april 2026.

Ingen av forslagene er aktuelle, sa Chutkan til journalister da hun var på vei inn til møtet.

Trump har tidligere sagt at han mener rettssaken ikke burde finne sted før valget neste år, som er 5. november 2024.

Saken gjelder en av de fire sakene der det er tatt ut tiltale mot den tidligere presidenten, og den omhandler forsøk på å avvise valgresultatet fra 2020 og stormingen av Kongressen 6. januar 2021.

Tiltalen, som er på til sammen fire punkter, ble tatt ut 2. august, og allerede dagen etter ble det første rettsmøtet holdt der Trump fikk forkynt tiltalen, som er på fire punkter. Trump sa da at han nekter straffskyld på alle punkter.


NTB Nyheter

NTB nyheter

Mer fra: Nyheter