– KrFU sier det er mer strategisk å frede dagens abortgrense, men at de egentlig ønsker å sikre rettsvernet for ufødte liv.
Det viser bare at det er det samme KrF som for få år siden valgte å forhandle om kvinners rett til å bestemme over egen kropp for å sitte i regjering.
Det sier AUF-leder Astrid Willa Eide Hoem til Vårt Land.
Det var mandag ettermiddag det ble klart at KrFU-leder Hadle Bjuland foreslår å frede dagens abortgrense – og støttes av et flertall i ungdomspartiets landsstyre.
Avgjørelsen faller på landsmøtet senere i september, der KrFU skal vedta nytt politisk program.
AUF-topper: «Ikke bli lurt»
Men selv om KrFU-lederen nå kommer Arbeiderpartiet et stykke i møte, har Bjulands linjeskifte blitt møtt med sterk skepsis fra topper i AUF i døgnet som har gått.
De har reagert på uttalelser i et intervju med VG mandag. Der tar Bjuland nemlig også et oppgjør med det han kaller «sosialdemokratiets klamme hånd».
Konkret vil han ha slutt på all øremerking av foreldrepermisjon og la foreldre velge selv. Han oppfordrer også KrF til å markere en konservativ kjønnspolitisk linje, blant annet ved å si tydelig nei til en tredje kjønnskategori.
Det fikk sentralstyremedlem i AUF fra Oslo, Agnes Nærland Viljugrein, til å advare på Facebook:
«Ikke bli lurt av at dette fremstår fremoverlent. [ …] Den klamme hånda kan han beholde. KrF trengs ikke i norsk politikk».
Ikke bli lurt av at dette fremstår fremoverlent. KrFU-leder Hadle Rasmus Bjuland taler mot økt frihet for at jeg kan...
Posted by Agnes Nærland Viljugrein on Monday, September 5, 2022
– Tiden har løpt fra KrF
Nå stemmer også AUF-leder Astrid Willa Eide Hoem i:
– Familie-, trans- og abortpolitikken til KrF har tiden løpt fra for lenge siden. Vi andre kommer til å fortsette å gå framover og kjempe hardt for rettighetene, for å sørge for reell likestilling mellom kjønnene, sier hun til Vårt Land.
Hun mener det er lite tillitvekkende at KrFU-lederen argumenterer pragmatisk og strategisk for å frede abortgrensen og prioritere kamp mot liberalisering i stedet.
– Men Ap sin regjeringspartner, Senterpartiet, rammes vel da også av kritikken din?
– Regjeringen har satt ned et utvalg som skal se på abortloven. Vårt og Aps mål er å fjerne nemndene. Det hadde aldri skjedd med KrF i regjering. Hvis KrF var i regjering, så er det innstramming i loven de er opptatt av. Det er spesielt at de argumenterer strategisk mens de egentlig mener vi må innskrenke enda mer, sier Hoem.
– Også i Sp er det flere som er kritiske til et tredje juridisk kjønn?
– Her er vi og Senterungdommen enige. Regjeringa er i gang med å utrede det, svarer AUF-lederen.
Bjuland: – Viser bare hvorfor KrF trengs
KrFU-leder Hadle Bjuland mener kritikken fra AUF bare viser hvorfor KrF trengs:
– For å være en motstand mot sosialdemokratiet og Ap. De står så milevis fra KrF i disse spørsmålene som det går an. Det er trist at AUF kjemper for å utvide abortloven til uke 18. Det er bare enda et skritt på veien mot å tillate abort så sent at det er i grenseland for om barnet er levedyktig eller ikke, sier han til Vårt Land.
Også i familiepolitikken gjør AUF avstanden til KrF og KrFU tydelig, mener Bjuland.
– De vil alltid styre og regulere familiene mens vi har tillit til at familiene vet best selv, og det er grunnlaget for et godt samfunn, sier han.
[ Enda en leder forlater KrF ]
Rogaland KrFU vil senke aldersgrense fra 25 til 18
Likestillingsminister Anette Trettebergstuen (Ap) har satt i gang en utredning av et tredje juridisk kjønnskategori. Få stemmer vil trolig avgjøre når Stortinget stemmer over et eventuelt lovforslag, meldte Vårt Land i november i fjor.
Det hører med til historien at KrF allerede sier nei til et tredje juridisk kjønn, selv om KrFU-leder Bjuland etterlyste tydelighet i VG mandag.
Og før høstens landsmøte har Hadle Bjulands eget fylkeslag, Rogaland KrFU, foreslått å myke opp ungdomspartiets politikk om 25 års aldersgrense for kjønnskorrigerende behandling.
I dag har KrFU programfestet en aldersgrense på 25 år. Rogaland KrFU vil derimot bringe ungdomspartiet på linje med KrF, som vil trekke grensen ved 18 år.
– Det skyldes faglige råd og erfaringer fra Sverige. 18 år er et fornuftig sted å sette grensen for irreversibel, kjønnskorrigerende behandling. Det handler om å være føre var, å ha en streng lovgivning og å ivareta mennesker i en sårbar posisjon.
[ Vårt Land møtte Jimmy Åkesson: Kan ta jerngrep i et borgerlig Sverige ]
– Kanskje KrFU støtter nemnder om noen tiår?
Astrid Willa Eide Hoem ønsker likevel KrFU velkommen etter i abortpolitikken, men kommer også med et siste stikk.
– Det er fint at KrFU kommer etter oss andre om abortloven mange tiår senere. Men nå handler faktisk debatten om nemndene, så kanskje de kommer om noen tiår og sier seg enig om dette også.