DNT er bekymret for barns uteaktivitet
BARN OG UNGE: Mer innelek og tid foran skjermen, samt flere familier med dårligere privatøkonomi, bekymrer Den Norske Turistforening (DNT).
UT PÅ TUR: Generalsekretær Dag Terje Klarp Solvang i DNT vil trekke barn ut i naturen.
Vidar Ruud/NTB
– Barn er mindre aktive, tilbringer mer tid inne og mer tid foran skjerm. Jeg er urolig for hva det vil si for folkehelsen, barnas trivsel og mestring, og ikke minst kjennskap til naturen, sier generalsekretær Dag Terje Klarp Solvang i DNT i en pressemelding.
Solvang peker på en rapport fra NINA (Norsk institutt for naturforskning), som viser store endringer i barns lek. Barn i dag leker mindre på egen hånd og mindre i naturen. Det meste av lek og fritid styres av voksne, er organisert eller på skjerm.
DNT-lederen mener at dårligere privatøkonomi som følge av prisøkningen, også er god grunn til bekymring.
Bestill abonnement her
KJØP