Unipers pressesjef Torbjörn Larsson seier til Aftonbladet at kraftverket vart starta opp for ei veke sidan.
– Vi har køyrt frå morgon til kveld, seier han.
Kraftverket frå 1960-talet er fyrt opp som følgje av mangel på planlagd elektrisitetsproduksjon i Sør-Sverige, ifølgje Larsson.
Olja som blir brend kjem frå eit raffineri i Lysekil og har ikkje russisk opphav, forsikrar han.
Høgrepartiet Moderaterna, som er i opposisjon i Sverige, kallar det galskap å nytte det oljefyrte kraftverket.
– Det er totalt galskap at Sverige treng å fyre opp olje midt på sommaren. Det kjem av i stor grad at Sverige og andre land i Europa har lagt ned fullt fungerande kjernekraft, tvitrar partiet.
Regjeringspartiet Socialdemokraterna har tidlegare tilbakevist kritikken og held fast på at det oljefyrte kraftverket i Karlshamn eine og åleine er i drift fordi det er økonomisk lønnsamt.