Tragisk drap myknet frontene

Drapet på journalisten Lyra McKee under opptøyer i Derry skjærtorsdag har bidratt til forhandlinger som kan avslutte fastlåst konflikt i Nord-Irland.

Drapet på journalisten Lyra McKee har bidratt til å sette fart i forhandlingene om hjemmestyret i Belfast. Medlemmer av den nasjonale journalistunionen stod æresvakt under begravelsen i St. Anne-katedralen i Belfast rett over påske.
Publisert Sist oppdatert

Journalisten fra Belfast ble bare 29 år. Hun døde av skuddskader etter å ha blitt truffet mens hun dekket sammenstøt mellom politi og demonstranter i byen Derry i Nord-Irland ved inngangen til påskehelgen.

Drapet er beklaget av Nye IRA, en utbrytergruppe fra Den irske republikanske hær (IRA), etter at en tilknyttet 57-årig kvinne er arrestert for å ha avfyrt de dødelige skuddene.

LES OGSÅ: Murene skiller fortsatt

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP