Ber kirken droppe herre- og dametoalett

Den norske kirke må ta bedre imot mennesker med ulike kjønnsidentiteter, krever Ungdommens kirkemøte – og ber om konkret symbolhandling.

Alex Ramstad Døsvik er medlem av Nidaros ­bispedømmeråd. På Kirkemøtet i Trondheim i april tok han ordet og spurte delegatene om hvordan ulike utsagn kunne bli oppfattet av mennesker med en annen kjønnsidentitet. – Jeg er transseksuell. Jeg finnes i aller høyeste grad – det må kirken forholde seg til, sa Døsvik, og la til: – Og Gud er stolt over skaperverket sitt.
Publisert Sist oppdatert

«Ha universelt utformede toaletter i kirkelige lokaler, ved for eksempel å fjerne skiltene eller kun ha skilt der det står WC eller Toalett», oppfordrer Ungdommen kirkemøte.

– Et enkelt og lett gjennomførbart tiltak som betyr mye, sier Frøydis Indgjerdingen, leder i Ufung – Kirkerådets Utvalg for ungdomsspørsmål.

Ufung et utvalg som følger opp vedtakene fra Ungdommens kirkemøte (UKM) og har, sammen med Kirkerådet, ansvaret for å planlegge og å gjennomføre UKM, som er et rådgivende organ i Den norske kirke.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP