– Åpen folkekirke er svært glad for Bispemøtets enstemmige vedtak som anbefaler at Kirkemøtet nå utvikler liturgi for inngåelse av ekteskap for likekjønnede par. At Bispemøtet står samlet bak dette, er et historisk gjennombrudd, sier styreleder Sturla Stålsett.
LES OGSÅ: – Vi blir aldri enige om homofili
Nytt flertall i Kirkemøtet
Etter kirkevalget i september ble det raskt klart at det vil være flertall i det nye Kirkemøtet for at likekjønnede skal kunne gifte seg i kirken. Åpen folkekirke, som stilte egne lister i ni av Den norske kirkes elleve bispedømmer, hadde dette som hjertesak. Og Åpen folkekirke fikk valgt inn et meget stort antall medlemmer i Kirkemøtet for kommende fireårsperiode.
LES OGSÅ: Solberg-regjeringen vil kutte i støtten til trossamfunn
– Realitetsorientering avgjorde
Biskop Stein Reinertsen, som er en av de seks biskopene som prinsipielt mener at ekteskapet er en ordning mellom én kvinne og én mann, sier at han har stemt for vedtaket i Bispemøtet ut fra «en realitetsorientering».
– Jeg tar til etterretning at Kirkemøtet nå har fått en sammensetning som innebærer at det der er flertall for at likekjønnede skal få gifte seg i kirken. Hvis Kirkemøtet gjør et vedtak langs de linjer som Bispemøtet nå har anbefalt, kan jeg fortsatt stå i kirken og arbeide der med glede, sier Reinertsen til Vårt Land.
Biskopen i Agder og Telemark sier at det for ham var helt avgjørende at bispemøte-vedtaket inneholder punktet der det heter at «et mindretall (...) ønsker ikke kirkelig vigsel av likekjønnede par fordi det strider mot deres forståelse av ekteskapet».
I dette punktet heter det videre: «Disse tar likevel til etterretning både Kirkemøtets sammensetning og at slike liturgier derfor vil bli utarbeidet og implementert.»
Følg oss på Facebook og Twitter!
– Godt grunnlag for bred samling
Bispemøtets preses, Helga Haugland Byfuglien, mener Bispemøtet nå har lagt et godt grunnlag for «bred samling» i kirken.
Hun understreker at Bispemøtet vil at begge syn på likekjønnet ekteskap kan gis rom og komme til uttrykk i kirkens praksis.
Bispemøtet vil at det skal slås fast at prester har frihet til å velge om de vil foreta vigsel av likekjønnede par eller forbønn for borgerlig inngått ekteskap mellom likekjønnede.
Skal få gifte seg i sin lokale kirke
Samtidig mener biskopene at det skal legges skal rette for at alle par, også likekjønnede skal få gifte seg i sin lokale kirke.
Sturla Stålsett i Åpen folkekirke mener det er svært viktig at biskopene slår fast at vigsel av likekjønnede «skal være en ordinær, liturgisk ordning, som skal gjelde i alle Den norske kirkes menigheter, slik at alle kirkens medlemmer får inngå ekteskap i sin lokale kirke».
– Dette åpner endelig for en forpliktende kirkelig likebehandling av likekjønnede og ulikekjønnede par, samtidig som ordningen speiler at det er to syn på dette i Den norske kirke. Det er et godt grunnlag for å fatte vedtak om at det skal utformes en liturgi på Kirkemøtet i april og at en endelig liturgi kan bli vedtatt på Kirkemøtet i januar 2017, sier Stålsett.