Kommunene ber om mer for å takle flyktningkrisen

Pengene som regjeringen vil gi for å øke bosettingen av flyktninger, er langt fra nok til å møte utfordringen i kommunene, mener KS.

klager over flyktningpenger i budsjettet
Publisert Sist oppdatert

I forslaget til statsbudsjett for 2016 gir regjeringen et tilskudd på 50 millioner kroner for å øke bosettingen av flyktninger i kommunene. I tillegg gis det 25 millioner kroner for bosetting av enslige, mindreårige flyktninger.

– Det er forståelig at et statsbudsjett som er planlagt og utarbeidet over lang tid ikke kan ta opp i seg den akutte krisen vi opplever nå. Men her ligger en stor utfordring for regjering og storting til raskt å håndtere situasjonen, sier styreleder Gunn Marit Helgesen i Kommunesektorens interesse- og arbeidsgiverorganisasjon KS.

– Det vil kreve langt mer enn det som ligger i dette budsjettforslaget. Jeg opplever også at statsministeren er klart innforstått med dette, sier Helgesen.

Powered by Labrador CMS