– Terrorstøtten bør bekymre oss

De hyller 
Nairobi-massakren og støtter 
halshugging. 
Grupperinger som Profetens Ummah bør bekymre oss, mener norske islameksperter.

Lørdag uttalte Profeten Ummah-talsmann Ubaydullah Hussain (28) til VG at han og organisasjonen støtter voldsutøvelsen som organisasjonen Den islamske stat (IS) utfører i Syria og Irak. Bildet er fra en demonstrasjon utenfor den amerikanske ambassaden i 2012, der Hussain og andre protesterte mot videoen «Innocence of Muslims».
Publisert Sist oppdatert

– Det er ingen tvil. Det radikale, muslimske miljøet i Norge vokser, sier Lars Akerhaug, forfatter av boka «Norsk Jihad» og en av de som kjenner det radikale, muslimske miljøet i Norge best.

Uttalelsene fra Ubaydullah Hussain, talsmann for den norske ekstreme islamistiske gruppen Profetens Ummah, i et intervju med VG lørdag, har fått flere av de som kjenner det ­norske, islamske miljøet til å reagere.

Grunn til bekymring. I VG-­intervjuet uttalte Hussain blant annet at både han og Profetens Ummah støttet framgangsmåten til organisasjonen Den islamske stat (IS) i Syria og Irak. IS er blant annet kjent for ekstrem voldsutøvelse, som halshugging. Det synes Hussain, ifølge VG-intervjuet, er helt greit.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS