Striden om Snowden blir storpolitikk

USA krever Edward Snowden utlevert, Russland sier nei. Kina kan ha vært involvert da Snowden dro fra Hongkong.

Edward Snowdens advokat i Hongkong, Albert Ho, sier han formidlet en beskjed til ham fra en mystisk mellommann for noen dager siden. Mellommannen skal ikke ha spesifisert om han representerte Kinas myndigheter, men Ho mener mye tyder på det.
Publisert Sist oppdatert

Mandag skal Snowden ifølge flere medier ha sjekket inn på en Aeroflot-flight fra Moskva til Havanna på Cuba. Men Snowden var ikke ombord på flyet, melder nyhetsbyrået Interfax. Russiske myndigheter har ikke bekreftet at Snowden er holdt tilbake.

USA har bedt om å få Snowden utlevert etter at han søndag kveld kom til Moskva fra Hongkong. Den tidligere etterretningsmedarbeideren er på flukt etter å ha offentliggjort en rekke topphemmeligheter om USAs overvåking av telefonsamtaler og datatrafikk.

Han skulle opprinnelig fly fra Moskva til Havanna og videre til Ecuador hvor han har søkt om politisk asyl.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP