Amnesty: Mali er i krise
Minst 60.000 mennesker skal være internt fordrevet.
Mali opplever sin verste menneskerettighetskrise på 20 år, advarerer Amnesty International. Det er en tuaregoffensiv nord i landet som har utløst krisen, Et stort antall mennesker er drept i kampene, og tusener har lagt på flukt.
Verste på 20 år. – Dette er den verste menneskerettighetskrisen i det nordlige Mali på 20 år. Denne delen av landet har vært lovløs i en årrekke, og regionen kan bli kastet inn i kaos om kampene fortsetter, sier forsker Gaetan Mootoo i Amnesty International.
Minst 60.000 mennesker er internt fordrevet som følge av konflikten, ifølge Den internasjonale Røde Kors-komiteen. I tillegg har minst 44.000 mennesker flyktet over grensene til Mauritania, Niger og Burkina Faso, ifølge tall fra FN.
Bestill abonnement her
KJØP