Ikke bare de smarteste

En kort periode i oppveksten min fattet jeg en viss interesse for skateboard. Men jeg satte aldri mine ben på et skateboard. I stedet gikk jeg på biblioteket og lånte et par bøker. Jeg ble aldri noen skateboarder.

Publisert Sist oppdatert

På Jesu tid var det i jødisk tradisjon skrevet mye om den visdom. Gud gav visdom til den som fryktet han, og i praksis ble dette til at den som viet sitt liv til å studere loven nøye og leve i forhold til den, ville bli vise, og kjenne Gud. For den jevne jøde var nivået av kunnskap og studier som krevdes langt utenfor rekkevidde.

Så kommer Jesus på banen, og viste en sønns vei til sin Far: Ikke gjennom å lese bøker om han, men å være i hans nærhet, lytte til stemmen hans, og lære av ham. Det viste seg at de som ble regnet som kloke og lærde ikke fikk helt tak i dette. I stedet var det fattige, syndere, tollere og vanlige folk som ved Jesus fikk møte Gud.

«Vi gjør ikke som Moses, som la et slør over ansiktet for at ikke Israels folk skulle se at glansen bleknet og tok slutt», skriver Paulus. Ved Jesus er sløret blitt tatt bort, og en annen virkelighet gjelder: «Og vi, som uten slør for ansiktet ser Herrens herlighet som et speil, vi blir alle forvandlet til dette bildet, fra herlighet til herlighet, og dette skjer ved Herrens Ånd.»

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP