Nyheter

Begeistret for ny gudstjeneste

Kapellan Espen Aarseth tror den nye gudstjenesteordningen gir større engasjement.

Både menigheten og organisten i Vardåsen kirke i Asker delte kapellan Aarseths begeistring for den nye gudstjenesteordningen som søndag formelt ble åpnet.

Men i Vardåsen menighet har de allerede i flere år prøvekjørt deler av ordningen.

– I dag prøvde vi ut enda flere elementer, og folk virker veldig fornøyd. Jeg tror dette vil gjøre det lettere å være både prest og menighet, sier kapellan Espen Aarseth som talte under gårsdagens familiegudstjeneste.

DELTA I DEBATTEN: Det hadde gjort seg med litt trønder-rock

Jesusfortellinger. Aarseth syntes blant annet det var fint å ha trosbekjennelsen etter prekenen, i stedet for etter tekstlesningen, slik det har vært vanlig før.

– Det gir folk en sjanse til å respondere på noe de har hørt i prekenen, sier han.

Under talen i går valgte han å bruke fortellingsteksten, som er blitt et fjerde tilbud i tillegg til de tradisjonelle lesetekstene i GT, brevlitteraturen, og prekentekstene fra NT.

– Det var mest fordi dette var en familiegudstjeneste, men fortellingsteksten kan også være et fint alternativ ved andre gudstjenester. Jesusfortellinger funger som regel bra uansett, sier Aarseth som i går også hadde tegninger fra teksten på storskjerm.

Bønnevandring. Aarseth mener også bønnevandringen under nattverden beriker menigheten.

– Det er blant annet poster for å takke, klage og bli minnet om at man er Guds barn, sier Espen Aarseth.

Olav Solvang

Olav Solvang

Olav Solvang var kulturjournalist i Vårt Land i en årrekke, med særlig interesse for musikk. I 2019 utga han boka «Rytmer rett i hjertet - en beretning om den kristne populærmusikkens historie i Norge». Han anmelder populærmusikk for Vårt Land.

Mer fra: Nyheter