Nyheter

Yonggi Cho anklaget for underslag

Grunnleggeren av «verden største kirke» skal ha underslått over 100 millioner kroner.

Det er 29 eldste i Yoido Full Gospel Church som anklager den legendariske kirkegrunnleggeren, Yonggi Cho (75), for å ha unndratt betydelige summer fra sin egen kirke. Nå er etterforskningen i gang, ifølge Dagen og AFP.

– Skittkasting. Påtalemyndighetene i Seoul i Sør-Korea startet den foreløpige etterforskningen i slutten av september. Pastor David Yonggi Cho avviser anklagene og mener dette kun er skittkasting.

– Sannheten vil komme frem i undersøkelsene. De som anklager oss skal få bære konsekvensene av sine handlinger, sa pastor Cho i en uttalelse.

LES OGSÅ: Pastor i megakyrkje: 'Jordskjelvet er Guds åtvaring til Japan'

Ifølge The Korea Times, appellerte de eldste til forsamlingens nye leder, Young Hoon-lee, om å nekte Cho å forkynne i kirken mens etterforskningen pågår. Lee ønsket ikke å gå mot sin forgjenger.

– Jeg har mottatt et brev fra de eldste, men jeg lar pastoren preke som vanlig, sa Lee.

Toppen av isfjellet. Pengene skal Cho ha blant annet brukt til å redde sin sønn, Jun-hee, økonomisk. Sønnen var tidligere leder av den kirkeeide avisen Kookmin Ilbo. Jun-Hee skal ha tapt millioner i aksjespekulering.

– Dette er bare toppen av isfjellet. Vi har nok av bevis på hvordan Cho har brukt kirkens penger, sier de eldste i sitt brev, ifølge AFP.

David Yonggi Cho grunnla menigheten i 1958, som til slutt vokste til å bli megakirken Yoido Full Gospel Church, i hovedstaden Seoul.

LES OGSÅ: Yonggi Cho blir pensjonist

Mer fra: Nyheter