Fra jubel til skuffelse for Julian Assange

Gleden ble kortvarig for Julian Assange og hans tilhengere. Den svenske påtalemyndigheten valgte å anke løslatelsen mot kausjon. Dermed blir WikiLeaks grunnleggeren sittende i fengsel i minst 48 timer til.

Demonstranter krever at Wikileaks-gründer Julian Assange blir satt fri.
Publisert Sist oppdatert

Demonstrantene utenfor rettslokalet i London jublet da det ble kjent at den britiske dommeren tirsdag kveld hadde gått med på å løslate Assange mot kausjon. Men kort tid etter ble det kjent at den den svenske påtalemyndigheten anker beslutningen om at han kan løslates mot kausjon. Advokat Gemma Lindfield ga ingen begrunnelse for beslutningen. Assange er mistenkt for seksuelle overgrep i Sverige, og han har motsatt seg utlevering.

Ankesaken skal behandles innen 48 timer. Dermed måtte Assange tilbake til fengselet. Det måtte han uansett. Svært strenge betalingskrav ville hindret en umiddelbar løslatelse i alle fall.

I kontanter. Dommeren har nemlig krevd at det høye kausjonsbeløpet på 200.000 pund må legges kontant på bordet.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP