Føler seg sviktet av Norge

– Først var de med på å ta landet fra oss. Deretter nekter de å gi oss beskyttelse når vi trenger det som mest.

Vera og Ivica Prelevic har gått i kirkeasyl i Flekkefjord kirke sammen med barna Radmila, Marko og Dejau, etter at det i det siste har vært foretatt tvangsretur av asylsøkere med endelig avslag.
Publisert Sist oppdatert

Det sier Vera Prelevic, kosovoserbisk flyktning i Norge. Lørdag skulle hun og familien vært tvangssendt hjem til Serbia. Men de fikk nyss om utlendingsmyndighetenes planer, og slapp unna. Nå har familien på fem søkt asyl i Flekkefjord kirke.

VÅRT LAND MENER: Kirkeasyl for fall?

Ingen beskyttelse. – Vi forsøkte å leve videre i Kosovo etter krigen, men det gikk ikke. Nå tør vi ikke å reise tilbake, sier Vera Prelevic. Hun legger ikke skjul på sin misnøye over norske myndigheters politikk overfor den serbiske minoriteten i Kosovo.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP