Selbekk: Karikaturstriden innsnevret debatten

Mindre rom for religionskritikk etter karikaturtegningene, sier Vebjørn Selbekk på fireårsdagen for Jyllands-Postens publisering.

Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne ukeavisen Magazinet, trykket faksimiler av Muhammed-tegningene i 2006.
Publisert Sist oppdatert

30. september 2005 sto karikaturtegningene av Muhammed på trykk i Jyllands-Posten. På nyåret i 2006 spredte striden seg til Norge da Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisen Magazinet, trykket faksimiler av tegningene.

En av de tolv karikaturene skulle forestille religionsstifteren Muhammed med en bombe i turbanen og var ifølge tegneren ment som en kommentar til at voldelige elementer hadde kapret islam.

Tegningene satte deler av den muslimske verden i brann, og det var voldsomme demonstrasjoner fra Egypt til Pakistan. På Gazastripen satte demonstrantene fyr på norske flagg, og den norske ambassaden i Syria ble stormet og brent.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP