Norge misbruker oljebistand
Norge har en unik sjanse til å påvirke Sudan, men risikerer i stedet å undergrave freden, advarer Global Witness.
Sommeren 2008 ble byen Abyei i Sudan nærmest lagt øde. Området har en stor del av Sudans oljeressurser, derfor er det kamp om kontrollen over området. Global Witness mener Norge ikke benytter sin unike mulighet til å bidra til at Sudan styrer oljeressursene på en god måte.
Scanpix
Leder for Global Witness, Mike Davis, understreker at både pengene og den tekniske assistansen som Norge gir Sudan gjennom Olje for utvikling, gir oss et unikt kort på hånden for å påvirke. Men denne muligheten skusler Norge bort, påpeker han.
Davis understreker at hvordan oljeressursene utnyttes og inntektene fordeles er avgjørende for hvordan det går med Sudan. Freden er skjør, særlig nå som det diskuteres om nord og sør i landet skal bli selvstendige stater. Det meste av oljeressursene ligger i Sør-Sudan, men skal oljen gi penger i kassa, må oljeledningen gå gjennom nord.
Fine ord. Organisasjonen Global Witness kritiserer Norge i en ny rapport fordi Olje for utvikling ikke stiller tydelige nok krav. Norge bidrar med 24 millioner kroner til Sudan i regi av dette programmet, og i tillegg kommer teknisk assistanse som er minst like verdifull.
Bestill abonnement her
KJØP