Velstanden løser opp familier

I gode tider har vi råd til å skille oss. I dårlige tider holder familien mer sammen.

Publisert Sist oppdatert

Økt velstand og utjevning mellom kjønnene gir flere skilsmisser. Familien blir i mindre grad oppfattet som en enhet, og vekten ligger på individet i stede, sier Ola Grytten, professor ved Norges Handelshøyskole (NHH).

Skilsmissetrend. Sammen med forsker Arngrim Hunnes har han analysert statistikk fra 1800-tallet og fram til i dag. Tallene er hentet fra Statistisk sentralbyrå, Norges Bank og Wedervang-arkivet ved NHH. Analysen viser at i perioder med god økonomi og høy grad av kvinnelig deltakelse på arbeidsmarkedet øker skilsmissetallene. I dårligere tider snur trenden.

På 1920- og 30-tallet økte arbeidsledigheten, og kvinner sin arbeidsdeltakelse gikk ned. I denne perioden var det samtidig færre familier som gikk i oppløsning, sier Grytten.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP