Tatt i ed mens folk ble banket
Iransk opprørspoliti gikk hardhendt til verks mot demonstranter som protesterte mot at Mahmoud Ahmadinejad ble tatt i ed som president onsdag.
Mahmoud Ahmadinejad avla presidenteden under en seremoni i den iranske nasjonalforsamlingen onsdag.
Scanpix-Reuters
En styrke på rundt 1.000 politimenn støttet av medlemmer av den beryktede islamske militsen Basij gikk løs på demonstrantene med peppergass og batonger. Flere av demonstrantene som hadde samlet seg i protest mot edsavleggelsen, ble arrestert og fraktet bort, ifølge øyenvitner. Opposisjonen fastholder at presidentvalget 12. juni var skjemmet av fusk.
Radikalt. Vi ser tegn på økt radikalisme. Blant annet er slagordene skjerpet. I starten ba demonstrantene om at Ahmadinejad måtte bli fjernet, nå refererer de til øverste leder Ayatollah Ali Khamenei som drapsmann, sier FarhiIran-ekspert Farideh Farhi i et intervju med den uavhengige tankesmia Council on Foreign Relations denne uka.
LES OGSÅ: Iranske prester oppfordrer til å angi demonstranter
Bestill abonnement her
KJØP