Nyheter

Vålerenga frelser arméen

Med hjelp fra spillere som Freddy dos Santos skal Frelsesarmeen innta norgestoppen i gatefotball.

Siste helgen i juni går NM i gatefotball av stabelen på Youngstorget i Oslo.

Frelsesarmeens rusomsorg region øst er arrangør, men stiller også med eget lag. Til å hjelpe seg har de hentet eliteserielaget Vålerenga.

Idrettsglede. Å spille på et fotballag skaper tilhørighet, vennskap og selvtillit. Gatelaget kan lære meg mye om idrettsglede. Jeg blir imponert over deres evne til å glemme en vanskelig hverdag og komme positive og glade til trening, forteller veteran Freddy dos Santos.

Han er en av flere fra Vålerenga som har sagt ja til å hjelpe Frelsesarmeens gatelag.

Bohemen Foss. En annen er den gamle stjernespilleren Erik Foss, som stiller opp ukentlig som trener.

I tillegg har Vålerenga bidratt med utstyr og treningstid i innendørshallen Vallhall.

Vi setter enormt stor pris på at Vålerenga stiller opp og viser engasjement på denne måten. Her ser vi at fotball sprenger grenser både i forhold til språk, kultur og livssituasjon her er alle gutter på banen, sier Rune Isegran, trener for Frelsesarmeens Oslo-lag i gatefotball.

Dansk deltakelse. Ti lag har meldt sin ankomst til NM i gatefotball i slutten av juni.

Trondheim og Kristiansand stiller med to lag, mens Tromsø, Molde, Bergen, Stavanger og Oslo har ett. I tillegg kommer det et gjestelag fra Esbjerg i Danmark.

Kriterie for å få delta i gatefotball er at du enten er selger av gateavisa, har problemer med rus eller tilhører andre marginaliserte grupper.

Kampene spilles i såkalte «binger» med en spilleflate på 16 x 22 meter. Hvert lag består av tre utespillere og en keeper, mens kampen varer i 2 x 7 minutter.

Mer fra: Nyheter