Gud på jorden?

Situasjonen som møter oss i dagens tekst er at Davids sønn, kong Salomo, har bygd tempelet ferdig i Jerusalem, skriver Egil Grandhagen i andakten.

Publisert Sist oppdatert

Det hele har skjedd nøyaktig etter den oppskriften som Gud hadde gitt. Det vakre byggverket på tempelhøyden skulle være hans helligdom, og klimaks under innvielsesfesten skjer når paktskisten føres inn og Herrens herlighet fyller tempelrommet. Vi kan knapt nok forestille oss dimensjonene på dette byggverket, og gleden som folket opplevde ved at det ble tatt i bruk.

Nå ber Salomo om Guds velsignelse over tempelet og over folket som skal bruke det. I denne vakre bønnen stanser han opp et øyeblikk og stiller dette spørsmålet til Gud: «Bor Gud virkelig på jorden? Se, himlene og himlenes himler rommer deg ikke! Hvor meget mindre da dette hus som jeg har bygd!»

Det er ikke vanskelig å forstå kongens undring. I skaperverket aner vi litt av Guds storhet og kraft. Kan han bo her på jorden? Er han interessert i noe så lite og skrøpelig som et menneske? Men Gud hadde sagt om tempelet: Mitt navn skal bo der. Det løftet holdt han.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP