Banner i beste sendetid
Språkbruken blir grovere og grovere på TV, ifølge Familie amp; Medier. Banning skal ikke bare aksepteres, men til dels også applauderes, mener språkprofessor. DISKUTÉR: Er det i orden at det bannes på TV?
Skihelten Petter Northug og «Idol»-dommer Jan Fredrik Karlsen banner mye på TV. Finn-Erik Vinje, professor emeritus i nordisk språkvitenskap, mener banning er uttrykk for temperamentsutbrudd. Når vi kommer i situasjoner som får våre følelser i brann, har vi et grunnleggende behov for å justere språket etter sinnsstemning, sier Vinje.
Scanpix
I familieprogrammet «Norske talenter», bannet dommer Jan Fredrik Karlsen minst elleve ganger i første episode. Også skihelt Petter Northug er blant dem som leverer fra seg groviser på skjermen.
Professor emeritus i nordisk språkvitenskap, Finn-Erik Vinje, mener eksempelet fra «Norske talenter» ikke er et språklig problem, men vitner om et holdningsproblem hos dommer Karlsen.
Han burde nok dempe seg. Det virker som en fantasiløs form for banning, og det er ikke videre sjarmerende.
Bestill abonnement her
KJØP