UD gir mer til PYM i Kongo
De Norske Pinsemenigheters Ytremisjon (PYM) støtter kirkelig fredsmegling i DR Kongo finansiert av Utenriksdepartementet.
FNs fredsbevarende styrke i Kongo (MONUC), som denne soldaten representerer, teller nå nærmere 20.000 soldater og politifolk, men de sliter med å bygge en varig fred. Et nettverk av kirker som støttes av Utenriksdepartementet gjennom De Norske Pinsemenigheters Ytremisjon (PYM), spiller har derfor en meglerrolle i konflikten.
Scanpix
Nylig bevilget UD ytterligere 1,2 millioner kroner til fredsarbeidet PYM støtter. De ekstra pengene skal brukes til den første fasen i demobiliseringen og avvæpningen av militære grupper i Den demokratiske republikken Kongo, ifølge PYM.
Kirker megler. Et nettverk av protestantiske kirker i Kongo, EEC, har i lengre tid forsøkt å få partene i konflikten til å snakke sammen. Ifølge Bistandsaktuelt stoler ikke de militære gruppene på FN-styrkene. Derfor må EEC-kirkene fortsette å ta ansvar for prosessen og sørge for at en transittleir blir opprettet. UD vil fortsette å støtte dette arbeidet økonomisk. PYM har vært en støttespiller for kirkene sammen med Senter for interkulturell kommunikasjon (SIK) i Stavanger.
Legger ned våpen. 26. mai møttes representanter fra hutuarmeen De demokratiske styrkene for frigjøringen av Rwanda (FDLR) og representanter fra det internasjonale samfunnet i Kisangani. Etter dette møtet offentliggjorde FDLR at gruppen vil trekke ut og avvæpne mellom 1.000 og 1.200 soldater og deres familier.
Bestill abonnement her
KJØP