Tenner nytt klimahåp
Det hersker utbredt pessimisme mot å nå Parisavtalens ambisiøse mål om å begrense klimaoppvarmingen til 1,5 grader. Nå gir ny forskning likevel glimt av håp.
Siden slutten av 1800-tallet har det globale temperaturnivået steget med rundt 1 grad Celsius. I Arktis har økningen vært omtrent det dobbelte, med konsekvenser blant annet for isbjørnbestanden. En ny og oppsiktsvekkende studie gir nå et visst håp om å kunne begrense temperaturøkningen til 1,5 grader.
David Goldman, AP/NTB scanpix
Forskere ved Cicero Senter for klimaforskning er blant forfatterne av en oppsiktsvekkende studie som mener det er mulig å begrense den globale temperaturøkningen til 1,5 grader. Konsekvensene er i så fall store:
Klarer verden å unngå en fryktet klimaoppvarming på to-tre grader, vil havnivåstigningen bli mindre, lavtliggende øysamfunn kan overleve, ekstremværet blir mindre ekstremt, og flere områder i verdens mest klimasårbare strøk kan fortsatt bli beboelige.
LES MER: Flyr vi inn i solnedgangen?
Bestill abonnement her
KJØP