Tar selvforsvarskurs i redsel
Norske muslimer føler seg så utrygge at Islamic Culture Centres i fjor arrangerte selvforsvarskurs for kvinner etter at flere etterlyste det.
Selv om muslimer ikke opplever hatkriminalitet direkte på kroppen hver dag, så gjør et samfunnsklima som «dehumaniserer muslimer og aksepterer antimuslimske holdninger» mange utrygge, mener Bushra Ishaq.
Kristine Lindebo
– Jeg har venninner som føler seg så utrygge at de etterspurte gratis selvforsvarskurs. Moskeen Islamic Cultural Centre (ICC) etterkom i fjor høst etterspørselen, sier Bushra Ishaq.
Legen, forfatteren og forskeren forteller at flere av venninnene har fulgt opp med selvforsvarskurs i privatregi i ettertid.
Arshad Jamil i ICC bekrefter at kurset fant sted og ble etterlyst av jenter og unge kvinner som var redde.
Bestill abonnement her
KJØP