Øystatene øyner nytt håp i Paris

Flere store land signaliserer nå at Paris-avtalen kan bli mer ambisiøs enn planlagt. Togradersmålet kan byttes ut med 1,5-gradersmål.

Øybeboere avslutter en tradisjonell dans på en flystripe i øystaten Tuvalu i Stillehavet i 2004. Tuvalu er et av landene som risikerer å synke i havet om den globale oppvarmingen overstiger to grader.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg har begynt å tro det er mulig å få inn 1,5 graders-målet i avtaleteksten nå. Det er flere land her som har begynt å gå inn for å begrense oppvarmingen til halvannen grad, sier Maina Talia, del i delegasjonen fra Tuvalu til Paris.

Frem til denne uken er det togradersmålet som har stått på Paris-delegatenes agenda. Samtidig har land som stillehavsøyene og alliansen av minst utviklede land stått beinhardt på at temperaturøkningen må stoppes på 1,5 grader. De har støtte fra et så og si samlet sivilsamfunn.

– 1.5 grader er mer enn et tall for oss. Det definerer vår overlevelse, vår rett til å eksistere. Øker temperaturen mer enn det, synker øyene våre i havet, forklarer Talia.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP