Global bølge av polarisering og populisme
Den polariserte politikken sprer seg over hele verden. I India, Afrika og Latin-Amerika brukes religion og etnisitet for å sette grupper opp mot hverandre.
Statsminister Narendra Modi (midten) og regjeringspartiet blir trolig gjenvalgt til våren, mener professor Arild Engelsen Ruud ved UiO. Her gjør han yoga sammen med tusenvis av tilhengere under markeringen av den internasjonale yoga-dagen.
Manish Swarup
USAs president Donald Trump, Pinsebevegelsen i Latin-Amerika, hindunasjonalister i India og radikale predikanter i Sahel har alle noe til felles. De er eksempler på – og gir utrykk for – en verden i stadig raskere utvikling. Der de gamle skillelinjene smuldrer opp og nye dannes – får populismen fotfeste. En internasjonal trend, ifølge forskere.
– Måten dette manifesterer seg som et politisk fenomen har klare likehetstrekk, selv om konteksten kan være svært ulik, sier seniorforsker Morten Bøås ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt (NUPI).
I en globalisert verden der endringsprosesser skjer stadig raskere, føler mange at de ikke gjenkjenner verden slik de kjente den. Det handler om identitetspolitikk, mener Bøås.
Bestill abonnement her
KJØP