Gjør kristne barnehager dyrere å drive

Regjeringen vil hindre kommersielle barnehagekonsern i å ta ut store overskudd. Det rammer ideelle barnehager.

Nesten 280.000 barn går i barnehage. 53 prosent går i en privat barnehage.
Publisert Sist oppdatert

– Blir barnehageloven endret slik departementet foreslår, ville vi måtte legge ned en barnehage – og vi får mindre penger til å drive de andre for, noe som vil ramme barna, sier Harald Berge Breistein til Vårt Land. Han er daglig leder i NLM-barnehagene, landets største kristne barnhagekjede med 35 barnehager.

Store kommersielle barnehagekjeder har lenge tjent gode penger på å ta hånd om de yngste barna – og med det blitt ettertraktede oppkjøpsobjekt:

Læringsverkstedet, Norges største private barnehagekjede, fikk et resultat på 108,4 millioner kroner før skatt i fjor, melder Finansavisen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP