Ikke tiden for «voksenkjeft», Gaute Skjervø
GENERASJONSKLØFT: Skjervø får det til å høres ut som at den voksne generasjonen må opplæres til at verden er vond og vanskelig, og at dette er noe vi yngre er de første som har fått med oss.
– Hvem sikter AUF-leder Gaute Skjervø til? Snakker han om besteforeldrene våre, som levde med Sovjet-imperiet tett inne i Europa, med diktaturer i Spania, Portugal, Hellas og Jugoslavia, spør innsenderen. Gaute Skjervø (AUF-leder) til venstre. Orion Gustav Ibsen til høyre.
Vi er i en kritisk tid, og da må vi ikke øke generasjonskløften. Ja, vi unge må få kritisere den voksne generasjonen, når de etterlater oss problemer vi etter hvert må håndtere. Men voksne har også livserfaring, og om vi skal løse fremtidens problemer, er det til liten hjelp å bygge opp under generasjonskonflikt.
Det synes jeg AUF-leder Gaute Skjervø gjør. Det gjelder både i kronikker i VG, og på NRK Debatten. «Min generasjon er oppvokst med 9/11, Irak-krigen, 22. juli, Putin 1, finanskrise, vi forstår alvor når vi ser det igjen», listet Skjervø opp under NRK Debatten. Han sa han var bekymret over «voksen naivitet», fordi forrige generasjon tenker at «alt blir bra av seg selv».
Hvem sikter Skjervø til?
Bestill abonnement her
KJØP