Aschehoug bærer et stort ansvar
LÆREBOK: Kan hende det heller er sider ved det dominerende sekulære verdensbildet som trenger mer kritisk søkelys – de er tross alt makta nå.
KRITISK TIL LÆREBOK: «Hva er det etterlatte inntrykket? Jo – slik er de kristne», mener Karl Johan Kjøde. Han er kritisk til fremstillingen av en skeiv, kristen gutt i Aschehougs samfunnsfagsbok «Arena 6».
Aschehoug / Miroslav Boljevic/Laget
Hvordan bør lærere og elever forholde seg til minoriteter i skolen? Spørsmålet er ikke blitt mindre aktuelt i den offentlige samtalen de seneste årene, og det er kommet mye viktig kritikk som synes å ha bedret undervisningen. Samtidig er det noen blindsoner som sjelden trekkes frem. Det viser igjen hvor viktig det er å ha andres sko på, for å oppleve hvordan det er å gå i dem.
En av disse blindsonene er alle negative antakelser og historier om kristne i norske skoler. Dette er ikke bare et problem for «den anonyme minoritet i klasserommet», som sosiolog Ola Erik Domaas kaller unge kristne, men for alle andre også. Ved at vi som samfunn tillater en ensidig, stigmatiserende og feilaktig presentasjon av en minoritet, så skapes et inntrykk av at det er greit å gjøre et utvalgt mindretall til hakkekylling.
Den kristne minoriteten
Bestill abonnement her
KJØP