Presteforeningen tar klimakrisen på alvor
Under overskriften «Det er hyrdekrise i kirken» oppfordrer Elisabeth Breen, pensjonert prest og medlem i Besteforeldrenes klimaaksjon, prestene til å preke og engasjerer seg sterkere i kampen mot klimakrisen. Hun ønsker seg en teologenes klimaaksjon på linje med legenes klimaaksjon og spør om noen tar opp hansken.
Breen viser til at Den norske kirke har engasjert seg på toppnivå gjennom uttalelser fra Kirkemøtet og Kirkerådet. Det jeg hører hun etterlyser, er prestenes engasjement fra grasrota. Det engasjementet har vært der lenge gjennom arbeidet med grønne menigheter. Bare i mitt prosti er det etablert grønne tak, matsvinNavtaler med lokalbutikker, gjenbruks- og byttemarkeder og
mer.
Noe av forklaringen på at engasjementet ikke synes, kan være at prester og lokalmenigheter ikke har tradisjon for å stå på barrikadene og drive politisk aktivisme. Prestene bidrar i det små i lokalmenighetene med å legge til rette for å leve mer i pakt med skaperverket.