Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.
Israel har kjempet flere blodige kriger i Libanon, og frykten for en ny krig har lenge hengt over begge landene. Hizbollah, med sine nære bånd til Iran og med langtrekkende raketter plassert rett over grensa, har vært en stadig trussel mot Israel, og Israel har kontinuerlig vurdert å gå til krig for å eliminere trusselen.
Avtalen åpner for helt nye muligheter både for Israel, Libanon og freden i regionen
— Vårt Land
Gassfeltene som ble oppdaget utenfor kysten av begge land, har vært et nytt bidrag til krigsfaren, ettersom det ikke var enighet om hvor grensen mellom landene går. Hizbollah har truet med å angripe dersom Israel setter feltet i produksjon uten en grenseavtale. Israel har fortsatt arbeidet for å markere at de ikke lar seg påvirke av trusler.
Betyr langt mer enn økonomi
USA har sett det som en viktig oppgave å hindre en ny krig, samt å stabilisere Libanons ødelagte økonomi. Derfor har USA nå fått forhandlet fram en avtale om en økonomisk grenselinje. Avtalen vil gjøre det mulig for begge land å sette i gang produksjon av gass. For Libanon, som både mangler energi og penger, vil det være en stor lettelse i en ellers håpløs situasjon. Israel trenger også å sikre sin energiforsyning.
Men avtalen har betydning langt ut over energi og økonomi. Den vil gjøre det langt mindre sannsynlig med en krig mellom de to landene, fordi begge vil ha altfor mye å tape dersom gassproduksjonen blir ødelagt i krigshandlinger. Ved å inngå en avtale med Israel har Libanon tatt et langt skritt mot å anerkjenne den jødiske staten – eller i det minste få normale relasjoner. For Israel er det også viktig at avtalen svekker Irans grep om Libanon.
Valgkamp truer avtalen
Likevel er avtalen omstridt i Israel. Israel har gitt mest etter i forhold til sine opprinnelige krav om areal. Opposisjonsleder Benjamin Netanyahu mener avtalen er en kapitulasjon, og han har tidligere sagt at han vil skrote den om han vinner valget den 1. november. Høyesterett skal vurdere om en utgående regjering rett før valget kan inngå en avtale, og det er mulig nasjonalforsamlingen Knesset må votere over den.
Vi vil håpe denne historiske avtalen ikke blir ødelagt av den israelske valgkampen. Den åpner for helt nye muligheter både for Israel, Libanon og freden i regionen. Den gir nytt håp for Libanon og trygghet på grensen i nord for Israel. Om avtalen forkastes, er det sannsynlige utfallet ikke nye forhandlinger, men en opptrapping mot ny krig.