Kampen i kulissene når freeskierne flyr
Mens de moderne skiakrobatene henger i lufta, kjempes en intens kamp i kulissene om eierskapet til sporten.
TV-selskapene TV 2 og Disney-eide ESPN arrangerte skifesten X Games. Er dette en trussel mot Skiforbundet og IOC? Og i så fall: Hva står på spill?
Gr tt, Vegard Wivestad
Først ungdoms-OL. Så X Games. Og nå VM skiskyting.
I tre uker på rad er Norge vertskap for skilek i Sondre Norheims ånd. Hvis vi da ser bort fra at pioneren og husmannen fra Morgedal nok ville stusset over hvor mye penger som står på spill i vår tid.
Og det er pengene som er kjernen når det nå krangles om hvem som eier leken på ski. Norges Skiforbund liker at folk konkurrerer på snø – dersom man gjør det i deres regi. Som enhver institusjon med en over hundre år lang historie som monopolist, ser NSF med uro på at private aktører som TV-selskapene ESPN og TV2 arrangerte X Games – og at de fikk 42 millioner kroner fra Oslo kommune for å lage festen.
Bestill abonnement her
KJØP