Syden-turistene må ta mer ansvar i møte med klimaendringene
Flyr du til Syden på ferie, bør du ikke bli overrasket over å møte konsekvensene av klimaendringene på nært hold. Forhåpentligvis kan møtet med skogbranner og ekstremhete være en vekker.
KLIMABEVISSTHET: Ekstrem hete og skogbranner har rammet lokalbefolkning og Syden-turister hardt. Mange har omkommet. Det er påfallende hvordan norske turister har stilt opp i mediene og snakket om hvordan det er å oppleve ekstremværet på nært hold, uten å nevne klimaperspektivet, skriver Vårt Land på lederplass.
Sercan Ozkurnazli/AP
Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.
Den sisten tiden har Sør-Europa – populært omtalt som Syden – vært utsatt for ekstrem hete og skogbranner. Det har rammet lokalbefolkning og turister hardt. Mange har omkommet. Flere norske turister har stilt opp i mediene og snakket om hvordan det er å oppleve ekstremværet på nært hold.
Fraværende klimaperspektiv