Sikkerhetsrådet må presse Israel hardere

Det israelske lovforbudet mot FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (UNRWA) må oppheves. Da er det bare press fra stormaktene i FNs sikkerhetsråd som kan bidra til.

Israel nekter å slippe inn tilstrekkelig nødhjelp på Gazastripen slår FN fast. Foto AP / NTB
ULOVLIG: Ingen nasjonal lovgivning kan endre på det folkerettslige forpliktelsene Israel har til å sørge for hjelp til palestinske flyktninger, skriver Vårt Land på lederplass.
Publisert Sist oppdatert

Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.

Den israelske nasjonalforsamlingen, Knesset, har sørget for hard kritikk mot Israel den siste uken, etter at den erklærte UNRWA som en ulovlig organisasjon. Det vil effektivt hindre at palestinske flyktninger i de okkuperte områdene vil få hjelpen de trenger. Dessuten skrotes dermed avtalen mellom Israel og UNRWA fra 1967, samtidig som organisasjonen må stenge hovedkontoret i Øst-Jerusalem og ansatte ikke lenger vil få visum til Israel.

Israel har også forpliktelser

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS